Nowy dyrektor, nowe zadania

2006-09-21

Trudno było znaleźć kogoś, kto podejmie się kierowania taką placówką. W usamodzielnionej od 1 września Szkole Podstawowej w Grodzisku są tylko trzy oddziały i "zerówka". Za to szef placówki musi kierować także Schroniskiem Modzieżowym i Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej, które działają w budynku.

W czasie wakacji zakończył się remont obiektu, na które pieniądze z Unii zdobyła... Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych z Krakowa w ramach projektu "Kraina Karpia i Ślepowrona - wykorzystanie dzidzictwa przyrodniczego i kulturowego dla promocji i zrównoważonego regionu".

- Podstawowym celem inwestycji było przystosowanie szkoły do pełnienia funkcji schroniska młodzieżowego i ośrodka edukacji ekologicznej - wyjaśnia Piotr Domagała, kierownik Działu Rozwoju, Promocji i Oświaty Urzędu Miejskiego w Zatorze. - W budynku działa bowiem trzyoddziałowa Szkoła Podstawowa, ośrodek edukacyjny, który będzie prowadzić działalność oświatową, wspierającą rozwój społeczności lokalnych, a także istniejące już Schronisko Młodzieżowe (do wykorzystania na zielone szkoły, wycieczki przyrodnicze i przyjmowanie różnych gości z zewnątrz).

Po remoncie szkoła prezentuje się bardzo okazale. Prace obejmowały: roboty rozbiórkowe, ocieplenie stropu i jednej ze ścian, wykonanie całej elewacji, wymiane pokrycia dachu, remont sanitariatów, sali internetowej oraz modernizacja instalacji ciepłej wody. Na dachu pojawiły się kolektory słoneczne do podgrzewania wody.

Wszystkie prace wykonywała wyłoniona w przetargu firma "Mix-Bud" z Grojca, a pochłonęły prawie 120 tyś. zł, z czego 50 tyś. wyłożyła gmina Zator.

- Przy okazji projektu z programu Phare, który złozyła FWIE, pojawił się pomysł, by postawić na wyższy standard schroniska w Grodzisku, jeśli chodzi o warunki noclegowe, jego wygląd. Proekologiczne rozwiązania, jak kolektory słoneczne czy termomodernizację budynku, można było wpisać do planowanych zadań - opowiada Mariusz Makuch, wiceburmistrz Zatora.

W tej chwili w schronisku znajduje się do 35 miejsc noclegowych i przygotowuje sie ono do przyjęcia m. in. dwóch grup nauczycieli - animatorów kultury z krakowskiej fundacji "Klanza", a w październiku będą tu nocować studenci ASP, którzy bedą brać udział w plenerze malarskim. Wiele zadań organizacyjnych i administracyjnych spocznie na barkach nowo wybranej dyrektor szkoły Jadwigi Kluski, która do tej pory była nauczycielką nauczania zintegrowanego w tej placówce.

- Konkurs na stanowisko szefa placówki był bezskuteczny - opowiada burmistrz Zatora Zbigniew Biernat. - Pani Jadwidze też trudno było się zdecydować na kierowanie szkołą, niby tylko trzyoddziałową ale z nowymi zadaniami.

Od 1 września Szkoła Podstawowa w Grodzisku jest samodzielną placówką. Do tej pory była filią szkoły w Laskowej.

Źródło: "Dziennik Polski", tytuł oryginalny: "Trzy w jednym".