Kapliczka w Grodzisku

2011-04-24

Kapliczka stojąca na wzgórzu naszej miejscowości Grodzisko ma już 142 lata. Na płycie betonowej pod kapliczką została uwieczniona data 1865 rok. Najprawdopodobniej wybudowali ją "moskale" jako przydrożną kapliczkę i była ona świadkiem tego, co działo się wokół niej.

Symbolicznym miejscem modlitwy mieszkańców całej wioski stała się dopiero podczas II wojny światowej. Wtedy, w podziękowaniu za to, że mieszkańcy wioski nie zostali wysiedleni została odprawiona pierwsza msza święta przez księdza Stanisława Tomczyka. Od tamtego czasu wierni gromadzą się wokół niej co niedzielę na mszy świętej.

Tradycję podtrzymywali kolejni księża Parafii Palczowice tj. ks. Burkot, ks. Łaciak i ks. Sieracki. Dzięki inicjatywie tego ostatniego, kapliczka została wyremontowana. We wnętrzu kapliczki znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Odbywały się tu nie tylko niedzielne msze święte, ale także nabożeństwa majowe i różańcowe. Zdarzały się także śluby i chrzty święte.

Dzwonek kapliczki wybijał godziny na Anioł Pański o 6 rano i wieczorem oraz o 12 w południe. Towarzyszył także tym, którzy odchodzili z tego świata. Do dzisiejszego dnia utrzymał się zwyczaj, odprowadzania zmarłego drogą obok kapliczki i zatrzymywania tam konduktu żałobnego, gdzie następuje "ostatnie" symboliczne pożegnanie.

Naszej kapliczki nie omijały również nieszczęścia. Za kadencji ks. Władysława Biśty zdarzył się pożar kapliczki. Po odprawionej "majówce" od świecy zapalił się ołtarz. Ogień szybko ugaszono, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej pozostał nienaruszony. O nasze miejsce kultu przez wiele lat dbali Państwo Krzyżakowie i za to im dziękujemy.

Mieszkańcy na tle kapliczki (1942 Rok).
Zdjęcie lepszej jakościNaszą miejscowość odwiedzało wiele osób. Kiedyś przybył do nas misjonarz, zapamiętaliśmy jego słowa, powiedział, że "objechał Chiny, ale dopiero tu w Grodzisku pod naszą kapliczkę dane mu było spowiadać na przysłowiowym polu". Przy okazji wizytacji palczowickiej parafii zaszczycił nas także swoją obecnością, jeszcze wtedy, biskup Karol Wojtyła. Tutaj, przy naszej kapliczce odprawił mszę świętą. Msze sw. odprawiane były przy kapliczce do czasu wybudowania kościoła p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej tj. do 1987 roku.


>> Zdjęcia historyczne w galerii (lepszej jakości)