Likwidacja linii kolejowej Wadowice-Spytkowice

2005-08-01

Spółka PKP proponuje likwidację ponad 6,5 tysiąca kilometrów torów w całej Polsce. Wśród nich znalazła się linia kolejowa Wadowice-Spytkowice.

Połączenie to istnieje juz ponad 105 lat. Z usług przewoźnika korzystali pasażerowie nie tylko Wadowic, lecz również wiosek, posadowionych wzdłuż kolejowej linii: Radoczy, Woźnik, Grodziska i Trzebieńczyc.

Dla wielu mieszkańców tych miejscowości, pociąg był najprostszym sposobem na dotarcie do szkoły i pracy. Poruszało się tą trasą również wiele pociągów towarowych. W połowie lat 90-tych zaczęto nawet w Woźnikach układać drugi tor, co umożliwiłoby zwiększenie ilości połączeń.

Jednak szybko z tych planów rozwoju zaczęto się wycofywać. Ilość pasażerów z roku na rok się zmniejszała, więc zmniejszano też liczbę pociągów, aż w końcu w roku 2002 trasa z powodu jej nierentowności została zamknięta.

Krótko po tym wiele mówiło się o zastąpieniu długich i w większości pustych składów niewielkimi szynobusami, ale jak pokazał czas skończyło się tylko na słowach. Z planów wsparcia Inwestycji wycofały się zarówno władze województwa jak i PKP.