Konsultacje społeczne w sprawie nadania nazw ulicom

2016-10-06

Urząd Miejski w Zatorze, w związku z planowanym wprowadzeniem nazewnictwa ulic w Grodzisku, przedstawia proponowane przez Radę Sołecką nazwy ulic. Konsultacje w tej sprawie zostaną przeprowadzone na zebraniu wiejskim, które odbędzie się w dniu 20.06.2016r. o godz. 18-ej w budynku szkoły podstawowej.

Nabór do Szkółki Piłkarskiej LKS Gród Grodzisko

2015-03-29

25 czerwca odbyły się ostatnie, przed przerwą wakacyjną, zajęcia w szkółce piłkarskiej, na które uczęszcza już około 20 uczniów. Po zajęciach na młodych zawodników i ich rodziców czekał pyszny poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla.

Ludowy Klub Sportowy "Gród" w Grodzisku zaprasza wszystkich młodych chłopców (rocznik 2000 i młodszych), chcących uprawiać piłkę nożną, do Szkółki Piłkarskiej. Treningi prowadził będzie p. Marcin Folga. Trening i zapisy 7 kwietnia 2015 r. (wtorek) godzina 16:30 (boisko w Grodzisku)

Wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej 2015

2015-12-03

Dnia 10 marca 2015 roku Gminna Komisja Wyborcza w Zatorze przyjęła uchwałę w sprawie nie przeprowadzenia wyborów Sołtysa i Rady Sołeckiej w Sołectwie Grodzisko.

W związku ze zgłoszeniem tylko jednego kandydata na Sołtysa i zgłoszeniem tylu kandydatów ile jest miejsc w Radzie Sołeckiej w sołectwie Grodzisko wyborów, zarządzonych na dzień 22 marca 2015 r., nie przeprowadza się. Za wybranego na Sołtysa uznaje się zarejestrowanego kandydata i za wybranych uznaje się zarejestrowanych członków Rady Sołeckiej.

Zarejestrowany kandydat na sołtysa

Nazwisko i imię Miejsce zamieszkania
Polanek Piotr Grodzisko 25

Zarejestrowani kandydaci do Rady Sołeckiej

Nazwisko i imię Miejsce zamieszkania
Bałuch Łukasz Grodzisko 51
Brańka Jakub Grodzisko 99
Giermek Roman Grodzisko 19
Kajdas Katarzyna Grodzisko 91
Kajfasz Małgorzata Grodzisko 28
Mrowiec Czesława Grodzisko 69
Szczygieł Krystian Grodzisko 111 

Przystanek kolejowy w Grodzisku ma nowego właściciela

2014-09-24

 Przystanek PKP w Grodzisku - wrzesień 2014

W czerwcu 2013 roku PKP S.A. wystartowały z projektem "Dworzec na własność". W ramach projektu wystawiono do sprzedaży 53 nieczynne dworce kolejowe w całej Polsce, w tym przystanek kolejowy w Grodzisku.

Przystanek znajduje się przy nieczynnej od 2002 roku linii kolejowej nr 103 Trzebinia-Wadowice. Oferta obejmowała działkę o powierzchni 5,6 ara, zabudowaną dwoma nieruchomościami. Pierwsza to budynek dworca o powierzchni 58 m2, na który składają się trzy pomieszczenia: poczekalnia, kasa biletowa i ubikacja. Druga nieruchomość to niewielki budynek WC dla pasażerów. Oba obiekty są dzisiaj mocno zdewastowane.

Sprzedający przeprowadził trzy przetargi. Dwa pierwsze zakończyły się wynikiem negatywnym z powodu braku ofert. Do trzeciego, który odbył się 2 lipca 2014 roku, przystąpił jeden oferent, a nieruchomość została sprzedana w cenie wywoławczej wynoszącej 15 200,00 zł. Nowy właściciel ma zamiar zaadoptować dworzec na budynek mieszkalny.

Inne przystanki znajdujące się wzdłuż tej linii spotkał znacznie gorszy los, jeszcze przed jej zamknięciem wyburzono przystanek w Woźnikach, a 8 czerwca 2014 rozebrano także przystanek w Radoczy.

Przystanek kolejowy w Grodzisku jest przystankiem stosunkowo nowym. Powstał bowiem dopiero w 1972 roku, czyli aż 73 lata po otwarciu linii kolejowej Trzebinia - Wadowice (15 sierpień 1899 r.). Brak wcześniejszej lokalizacji przystanku w tym miejscu spowodowany był prawdopodobnie zbyt małą odległością pomiędzy Grodziskiem a istniejącym przystankiem w Trzebieńczycach. Odległość ta, wynosząca około 2,2 km, była jednak problemem dla mieszkańców, którzy musieli ją pokonywać  każdego dnia w drodze do i z pracy, czy szkoły. Wielu ryzykowało nawet życiem, skacząc z wagonów w rejonie Grodziska.

Na początku lat 70-tych podjęto więc starania o jego utworzenie, jednak PKP przystanku wybudować nie zamierzały. Dopiero wielokrotne wizyty w Warszawie i interwencje u ówczesnych posłów zaowocowały porozumieniem. W całej sprawie pomógł m.in. poseł Lucjan Motyka, który w czasach wojny, po ucieczce z obozu w Auschwitz, był ukrywany przez mieszkańców Grodziska w jednej ze stodół. Ostatecznie więc PKP wyraziły zgodę na lokalizację przystanku, ale to mieszkańcy własnym wkładem finansowym i własnymi siłami musieli wszystko wybudować, zarówno budynek dworca jak i peron. Po zakończeniu budowy PKP przejęły przystanek na własność i w 1972 roku został on uroczyście otwarty.

 

   

22-latek utonął w Skawie

2014-06-15

 Jaz na rzece Skawie w Grodzisku - 8 czerwca 2014 r.

W środę 11 czerwca, około godziny 17, na jazie w Grodzisku doszło do nieszczęśliwego wypadku. 22-letni mieszkaniec Półwsi wszedł do rzeki w rejonie progu wodnego i został porwany przez wezbraną wodę.

Na miejsce wezwano służby ratunkowe z Zatora, Wadowic i Oświęcimia. Pierwsze chwile akcji poszukiwawczej nie przynosiły żadnych efektów. Dopiero osoby postronne, obserwujące całe zdarzenie, dostrzegły bezwładne ciało zahaczone o gałęzie drzew przy filarach mostu drogowego. Mimo starań próba wyłowienia ciała nie powiodła się i zniknęło ono z pola widzenia w silnym nurcie mętnej wody.

Dalesze poszukiwania trwały przez kolejne trzy dni. Swoim zasięgiem obejmowały Skawę i Wisłę od jazu w Grodzisku aż do stopnia wodnego w Łączanach. Brała w nich udział straż pożarna, płetwonurkowie, straż rybacka, wezwano też policyjny helkopter. W poszukiwania zaangażowała się też rodzina i przyjaciele zaginionego. W celu ułatwienia poszukiwań wstrzymano spuszczanie wody z zapory w Świnnej Porębie.

W dniu 15 czerwca 2014 w godzinach wieczornych o odnalezieniu zwłok powiadomił Policję mieszkaniec Trzebieńczyc. Na miejsce, w rejon ulicy Parkowej w Zatorze (około 5km od Grodziska) niezwłocznie udali się policjanci wraz ze strażakami, którzy wyłowili ciało. Prokurator polecił zabezpieczyć zwłoki do sekcji, która ma wykazać bezpośrednią przyczynę zgonu.

Nieoficjalnie wiadomo też, że policja zabezpieczyła nagranie z monitoringu, znajdującego się na budynku elektrowni wodnej w Grodzisku.

Od początku maja w Polsce utonęło już ponad 100 osób, ratownicy apelują o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku. Brawura, brak odpowiedzialności i alkohol to najczęstsze przyczyny wypadków nad wodą.