Trwa remont kapliczki

2004-09-19

Od wielu lat problemem była duża wilgotność wewnątrz kaplicy, która powodowała łuszczenie się i odpadanie farby zarówno ze ścian wewnętrznych jak i zewnętrznych. Skutkiem tego był nieestetyczny wygląd oraz konieczność powtórnego malowania, co dwa lub trzy lata.

Prawdopodobnie jedną z przyczyn tego zawilgocenia były drzewa rosnące koło kapliczki i przez większą część dnia uniemożliwiające dopływ promieni słonecznych. A dlatego "były", ponieważ już zostały wycięte.

Podstawowe prace takie jak renowacja dachówek, które umyto z brudnego osadu czy malowanie krzyża oraz wierzy, wykonali sami mieszkańcy. Stolarka okienna została wymieniona na nową, a drzwi wejściowe odnowione. Kto miał dobre chęci i wolny czas ten pomagał.

Przed dalszym remontem całe wnętrze kaplicy, czyli ołtarz, świece, obrazy itp. przeniesiono do kościelnej salki. Następnie ze ścian skuty został tynk. Położeniem nowego tynku zajęli się już fachowcy. Na dzień dzisiejszy remont jest na etapie jego schnięcia.


Problem śmieci nad Skawą - jazem

2004-09-20

Śmieci to niezbyt miła pamiątka, jaką mieszkańcom Grodziska pozostawiają osoby wypoczywające nad Skawą - jazem. To ewidentny brak kultury z ich strony. Jeśli znajdują się w miejscu gdzie nie ma w pobliżu kosza na śmieci, to powinni wrzucać je do worka czy reklamówki i wyjeżdżając zabierać ze sobą.

Kontenera na śmieci zapewne niema ponieważ nie jest to oficjalne miejsce wypoczynkowe. Co roku w wakacje przyjeżdża tu jednak imponująca liczba ludzi. Jeżeli władze Zatora starają się o rozwój turystyczny gminy, to powinni zadbać o czystość w tym miejscu i postawić jakiś kontener na śmieci czy też kilka mniejszych koszy.

Podobnie jest z WC - jak na razie są to krzaki. I kolejnym problemem jest smród, który zniechęca do spacerów koło Skawy w gorące dni.

Likwidacja linii kolejowej Wadowice-Spytkowice

2005-08-01

Spółka PKP proponuje likwidację ponad 6,5 tysiąca kilometrów torów w całej Polsce. Wśród nich znalazła się linia kolejowa Wadowice-Spytkowice.

Połączenie to istnieje juz ponad 105 lat. Z usług przewoźnika korzystali pasażerowie nie tylko Wadowic, lecz również wiosek, posadowionych wzdłuż kolejowej linii: Radoczy, Woźnik, Grodziska i Trzebieńczyc.

Dla wielu mieszkańców tych miejscowości, pociąg był najprostszym sposobem na dotarcie do szkoły i pracy. Poruszało się tą trasą również wiele pociągów towarowych. W połowie lat 90-tych zaczęto nawet w Woźnikach układać drugi tor, co umożliwiłoby zwiększenie ilości połączeń.

Jednak szybko z tych planów rozwoju zaczęto się wycofywać. Ilość pasażerów z roku na rok się zmniejszała, więc zmniejszano też liczbę pociągów, aż w końcu w roku 2002 trasa z powodu jej nierentowności została zamknięta.

Krótko po tym wiele mówiło się o zastąpieniu długich i w większości pustych składów niewielkimi szynobusami, ale jak pokazał czas skończyło się tylko na słowach. Z planów wsparcia Inwestycji wycofały się zarówno władze województwa jak i PKP.

Plener malarsko – rzeźbiarski

2005-08-22

Od 1 do 14 sierpnia SP w Laskowej jest gospodarzem pleneru malarsko - rzeźbiarskiego Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej SAIE w Szczecinie. Funkcję komisarza pleneru pełni prezes stowarzyszenia - Wanda Żychniewicz.

Artyści zostali zakwaterowani w Schronisku Młodzieżowym w Grodzisku. O ich wyżywienie dba dyrektor szkoły w Laskowej wraz z młodzieżowymi wolontariuszami (Agnieszką Panek
i Anią Wróbel).

Oprócz pracy artystycznej i wypoczynku, który ma miejsce w pięknych okolicach Laskowej i Grodziska, artyści znajdują również czas na spotkania z mieszkańcami wiosek, a co najważniejsze - z uczniami laskowskiej podstawówki. Ci ostatni pełnią funkcję przewodników po okolicy, a jednocześnie mają okazję poznać warsztat pracy malarza - artysty i pogłębić swoją wiedzę na temat technik malarskich. Dla dzieci z tak małej wioski to naprawdę niebywała frajda.

W sobotę 13 sierpnia odbyła się wystawa prac, będących pokłosiem pleneru. Przeważającą grupę wśród oglądających stanowili najmłodsi mieszkańcy Grodziska, którzy mieli również okazję posłuchać o tym, w jakich okolicznościach powstały obrazy i jaką techniką zostały wykonane.

Rozpoczął się nowy rok szkolny

2005-03-09

W pierwszy dzień września rozpoczął się nowy rok szkolny. W zerówce i trzech klasach szkoły podstawowej naukę rozpoczęło 30 uczniów.

Szkoła Podstawowa w Grodzisku jest bardzo małą szkołą. Dzieci które skończą w tym roku trzecią klasę będą musiały zdecydować gdzie rozpocząć klasę czwartą. Mogą wybrać szkołę w Laskowej albo szkołę w Graboszycach.